Overview
Specification
LQ164M1LA1D

LQ164M1LA1D Basic Information
| Panel Model | LQ164M1LA1D |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,16.4 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ164M1LA1D Price | Request Price & Lead Time |
LQ164M1LA1D Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.063×0.189 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.189×0.189 mm (H×V) |
| Active Area | 362.88×204.12 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ164M1LA1D Optical Features
| Sunlight Readable | N |
|---|
LQ164M1LA1D Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Shape | Straight |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
