Overview
Specification
LQ164M1LD4D

LQ164M1LD4D Basic Information
| Panel Model | LQ164M1LD4D |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,16.4 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ164M1LD4D Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | FU-16-009 |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
LQ164M1LD4D Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.063×0.189 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.189×0.189 mm (H×V) |
| Active Area | 362.88×204.12 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ164M1LD4D Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ164M1LD4D Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ164M1LD4D Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ164M1LD4D Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
