Overview
Specification
LQ197V3DZ69

LQ197V3DZ69 Basic Information
| Panel Model | LQ197V3DZ69 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ197V3DZ69 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ197V3DZ69 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2090×0.6225 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6270×0.6225 mm (H×V) |
| Weight | 3.15±0.05Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 23%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 401.28×298.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 462.6×338.48 mm (H×V) |
| Outline Depth | 45.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ197V3DZ69 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 550 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.272; Wy:0.278 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ197V3DZ69 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ197V3DZ69 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 4.6/5.5A (Typ./Max.) |
LQ197V3DZ69 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 460/800mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JST - 50FLZX-RSM1-A-TB, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
