Overview
Specification
LQ201X3LZ11

LQ201X3LZ11 Basic Information
| Panel Model | LQ201X3LZ11 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ201X3LZ11 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ201X3LZ11 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 63 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.133×0.399 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.399×0.399 mm (H×V) |
| Weight | 2.48±0.15Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 23%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 408.6×306.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 414.1×311.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 450.4×340.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 35.3/45.1 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ201X3LZ11 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 16/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.287; Wy:0.296 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ201X3LZ11 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ201X3LZ11 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 4.0/4.5A (Typ./Max.) |
LQ201X3LZ11 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.1/2.0A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
