Overview
Specification
LQ43T1LX01A

LQ43T1LX01A Basic Information
| Panel Model | LQ43T1LX01A |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 540×960 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ43T1LX01A Price | Request Price & Lead Time |
LQ43T1LX01A Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 256 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.033×0.099 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.099×0.099 mm (H×V) |
| Active Area | 53.46×95.04 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LQ43T1LX01A Optical Features
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LQ43T1LX01A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
