Overview
Specification
LQ5AW126

LQ5AW126 Basic Information
| Panel Model | LQ5AW126 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ5AW126 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LQ5AW126 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1065×0.3195 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3195×0.3195 mm (H×V) |
| Weight | 185g (Typ.) |
| Active Area | 102.2×74.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 109.5×80.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 126.8×89.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0/16.5 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ5AW126 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m² (Typ.) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LQ5AW126 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 5.4W (Typ.) |
|---|
LQ5AW126 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
LQ5AW126 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog |
