Overview
Specification
LQ600D3HD7K

LQ600D3HD7K Basic Information
| Panel Model | LQ600D3HD7K |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ600D3HD7K Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ600D3HD7K Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 36 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.23075×0.69225 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.69225×0.69225 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 1329.12×747.63 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1353.28×815.85 mm (H×V) |
| Touch Panel | Without |
LQ600D3HD7K Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 4 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LQ600D3HD7K Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ600D3HD7K Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LQ600D3HD7K Signal Interface
| Signal Category | Mini LVDS |
|---|---|
| Signal Class | Mini LVDS |
