Overview
Specification
LQ64D142

LQ64D142 Basic Information
| Panel Model | LQ64D142 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ64D142 Price | Request Price & Lead Time |
LQ64D142 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.202 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.202 mm (H×V) |
| Active Area | 130.6×97 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ64D142 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 4096 (4-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ64D142 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LQ64D142 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 4-bit) |
| Interface Type | Connector |
