Overview
Specification
LQ64D342

LQ64D342 Basic Information
| Panel Model | LQ64D342 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ64D342 Price | Request Price & Lead Time |
LQ64D342 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.202 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.202 mm (H×V) |
| Active Area | 130.6×97 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ64D342 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K () |
| Sunlight Readable | N |
LQ64D342 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 2 pcs |
LQ64D342 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
