Overview
Specification
LQ64D343

LQ64D343 Basic Information
| Panel Model | LQ64D343 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ64D343 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
LQ64D343 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.202 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.202 mm (H×V) |
| Weight | 280g (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 28%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 130.6×97 mm (H×V) |
| Bezel Area | 136.2×100.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 175×126.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ2.2; 2-2.2×3.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ64D343 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/40 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/40/70 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.325 |
| White Variation | 1.45 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ64D343 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ64D343 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp RFU Model | LQ0B197 |
| Lamp Voltage | 360V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/35/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 800/1000V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 4.32W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ64D343 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 250/360mA (Typ./Max.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9BA-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
