Overview
Specification
LQ6AN102

LQ6AN102 Basic Information
| Panel Model | LQ6AN102 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.6 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ6AN102 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
LQ6AN102 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.119×0.357 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.357×0.357 mm (H×V) |
| Weight | 270g |
| Active Area | 114.2×83.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 140×102.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 20.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ6AN102 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LQ6AN102 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 5.6W (Typ.) |
|---|
LQ6AN102 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog |
