Overview
Specification
LQ6BW50M

LQ6BW50M Basic Information
| Panel Model | LQ6BW50M |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.8 inch, 400×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ6BW50M Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LQ6BW50M Mechanical Features
| Dot Resolution | 400(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 80 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.106×0.307 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.318×0.307 mm (H×V) |
| Weight | 325g (Typ.) |
| Active Area | 127.2×71.8 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ6BW50M Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Response Time | 60 (Max.) |
| Viewing Angle | 60/60/60/35 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LQ6BW50M Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Shape | U shape |
LQ6BW50M Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|
