Overview
Specification
LQ94D021

LQ94D021 Basic Information
| Panel Model | LQ94D021 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ94D021 Price | Request Price & Lead Time |
LQ94D021 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.10×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Active Area | 192×144 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ94D021 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Display Color | 512 (3-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ94D021 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LQ94D021 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 3-bit) |
| Interface Type | Connector |
