Overview
Specification
LQ9D021

LQ9D021 Basic Information
| Panel Model | LQ9D021 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ9D021 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ9D021 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 94 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.089×0.270 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.267×0.270 mm (H×V) |
| Weight | 485±20g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 170.88×129.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 182.8×142.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 242.5×179.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.7 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ9D021 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 512 (3-bit) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.311 |
| White Variation | 1.45 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ9D021 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ9D021 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 450V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0/5.0/5.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1400V (Max.)(Ta=0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.25W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ9D021 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 3-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 200/300mA (Typ./Max.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤1.5V; 3.5V≤VIH |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
