Overview
Specification
LQ9P031

LQ9P031 Basic Information
| Panel Model | LQ9P031 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ9P031 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ9P031 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 94 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.089×0.270 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.267×0.270 mm (H×V) |
| Weight | 360±20g |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 170.88×129.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 182.8×142.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 242.5×179.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ9P031 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 4096 (4-bit) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/30/10 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 6.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LQ9P031 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (L/R) |
|---|
LQ9P031 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LQ9P031 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 270/400mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9BA-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
