Overview
Specification
LQ9PS01

LQ9PS01 Basic Information
| Panel Model | LQ9PS01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ9PS01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LQ9PS01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.071×0.213 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.213×0.213 mm (H×V) |
| Weight | 380±10g |
| Surface | Clear, Hard coating (2H) |
| Active Area | 170.4×127.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 176.4×134.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 242.5×179.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.2 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ9PS01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/40 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/30/10 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 6.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LQ9PS01 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ9PS01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LQ9PS01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 240/380mA (Typ./Max.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9MA-41P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:41 pins |
