Overview
Specification
LS028BDX01

LS028BDX01 Basic Information
| Panel Model | LS028BDX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,2.8 inch, 240×400 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS028BDX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LS028BDX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 6.7g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 36×60 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.9×68.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS028BDX01 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 90% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 13/8 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.318; Wy:0.335 |
| Reflectance Ratio | 0.4/0.9% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS028BDX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Interface Type | FPC |
LS028BDX01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0/5.2V (Min./Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
