Overview
Specification
LS029B3SX02

LS029B3SX02 Basic Information
| Panel Model | LS029B3SX02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,2.9 inch, 1440×1440 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS029B3SX02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | Frame Frequency: 60Hz, 90Hz, 120Hz Optional |
LS029B3SX02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×1440 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 705 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.012×0.036 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.036×0.036 mm (H×V) |
| Weight | 7.00g (Typ.) |
| Active Area | 51.84×51.84 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.24×59.02 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.37±0.14 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LS029B3SX02 Optical Features
| Display Mode | New Mode2, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.315 |
| White Variation | 1.28 (Min.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS029B3SX02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in R63423 |
LS029B3SX02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 11.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 11/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 255.2mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS029B3SX02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 ch, 4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.5/-5.5V (Typ.)(VDDI/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 33/20/12mA (Typ.)(IDDI/ISP/ISN) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - WP7B-S040VA1, Pitch:0.4 mm, Pin:40 pins |
