Overview
Specification
LS030B3UW01

LS030B3UW01 Basic Information
| Panel Model | LS030B3UW01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS030B3UW01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LS030B3UW01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | 11.0g |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 39.88×65.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 43.08×75.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.8 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS030B3UW01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 11/24 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS030B3UW01 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in S6D14E0 |
|---|
LS030B3UW01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS030B3UW01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 4.0/5.2mA (Typ./Max.)(VCC) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | LS Mtron - GB042-40P-H10-E3000, Pitch:0.4 mm, Pin:40 pins |
