Overview
Specification
LS030B3UX01D

LS030B3UX01D Basic Information
| Panel Model | LS030B3UX01D |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS030B3UX01D Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 8/16 bit bus |
LS030B3UX01D Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | 15.5g (Typ.) |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 40.08×66 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 45.08×75 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS030B3UX01D Optical Features
| Display Mode | Normally Black |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 11/24 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.310 |
| Sunlight Readable | N |
LS030B3UX01D Electronics Feature
| Driver IC | Built-in D54E5PA7556 |
|---|
LS030B3UX01D Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS030B3UX01D Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDDIO/VCC) |
| Input Current for Panel | 8.3/10.5mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | LS Mtron - GB042-40P-H10-E3000, Pitch:0.4 mm, Pin:40 pins |
