Overview
Specification
LS030B7UX01

LS030B7UX01 Basic Information
| Panel Model | LS030B7UX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS030B7UX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LS030B7UX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 155 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0545×0.1635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1635×0.1635 mm (H×V) |
| Weight | 8.9g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 39.24×65.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 44.3×75.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.77±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS030B7UX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 12:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 60/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.325 |
| Reflectance Ratio | 1.5% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS030B7UX01 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LS030B7UX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 16.0/17.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15.5/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 248/350mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS030B7UX01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.85V (Typ.)(VDC) |
| Input Current for Panel | 17.5/25.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH35-35S-0.3SHW(10), Pitch:0.3 mm, Pin:35 pins |
