Overview
Specification
LS030B8PX04H

LS030B8PX04H Basic Information
| Panel Model | LS030B8PX04H |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS030B8PX04H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LS030B8PX04H Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 155 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0545×0.1635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1635×0.1635 mm (H×V) |
| Weight | 9.0g (Typ.) |
| Active Area | 39.24×65.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 44.56×75.36 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0 (Typ.) mm |
| Touch Panel | Without |
LS030B8PX04H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 12:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 4096 (4-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 60/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥3) (L/R/U/D) |
| Reflectance Ratio | 0.9/1.5% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS030B8PX04H Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LS030B8PX04H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Current | 12mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LS030B8PX04H Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 10.6V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
