Overview
Specification
LS030Q7DH01

LS030Q7DH01 Basic Information
| Panel Model | LS030Q7DH01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS030Q7DH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
LS030Q7DH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635(H)×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 33/38g (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 45.72×60.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.5×75 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.0 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LS030Q7DH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/40/40 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.330 |
| Reflectance Ratio | 5.0/7.0% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS030Q7DH01 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LS030Q7DH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2/20.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 346mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LS030Q7DH01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0/8.0/-4.0/-8.0V (Typ.)(VSHD/VSHA/VDD/VSSD/GVSS) |
| Input Current for Panel | 0.6/2.0/0.6/0.5/0.1mA (Typ.)(ISHD/ISHA/IDD/ISSD/GISS) |
| Interface Type | FPC |
