Overview
Specification
LS030Q7DH91

LS030Q7DH91 Basic Information
| Panel Model | LS030Q7DH91 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS030Q7DH91 Price | Request Price & Lead Time |
LS030Q7DH91 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Active Area | 45.72×60.96 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LS030Q7DH91 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | Y |
LS030Q7DH91 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LS030Q7DH91 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | FPC |
