Overview
Specification
LS030T3DX01

LS030T3DX01 Basic Information
| Panel Model | LS030T3DX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.0 inch, 240×427 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS030T3DX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | for Panasonic Mobile, LCD panel+Driver IC+FPC. |
LS030T3DX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×427 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 3.5g (Typ.) |
| Active Area | 36.72×65.331 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS030T3DX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8/8 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 7.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LS030T3DX01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LS030T3DX01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LS030T3DX01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.85/2.85V (Typ.)(VDDIO/VDC) |
| Interface Type | FPC |
