Overview
Specification
LS030T8LX04

LS030T8LX04 Basic Information
| Panel Model | LS030T8LX04 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.0 inch, 480×854 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS030T8LX04 Price | Request Price & Lead Time |
LS030T8LX04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×854 (FWVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 332 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0255×0.0765 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0765×0.0765 mm (H×V) |
| Active Area | 36.72×65.331 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS030T8LX04 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Sunlight Readable | Y |
LS030T8LX04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
