Overview
Specification
LS032B3LX01

LS032B3LX01 Basic Information
| Panel Model | LS032B3LX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.2 inch, 640×360 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS032B3LX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -15 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LS032B3LX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×360 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 231 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0365×0.1095 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1095×0.1095 mm (H×V) |
| Weight | 15g (Typ.) |
| Active Area | 70.08×39.42 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 80.8×44.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.03 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LS032B3LX01 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 345 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 84% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LS032B3LX01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LS032B3LX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 9.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 18mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS032B3LX01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.75V (Typ.)(VDDI/VDD) |
| Input Current for Panel | 6.8/15.9mA (Typ.)(IDDI/IDD) |
| Interface Type | Connector |
