Overview
Specification
LS032V8DY01

LS032V8DY01 Basic Information
| Panel Model | LS032V8DY01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.2 inch, 640×480 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS032V8DY01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LS032V8DY01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 249 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.037×0.083 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.111×0.083 mm (H×V) |
| Weight | 17.7g |
| Surface | Hard coating (2H), Antireflection |
| Active Area | 71.04×39.84 mm (H×V) |
| Bezel Area | 73.79×42.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 77.64×50.64 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.05 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LS032V8DY01 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 7.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.307; Wy:0.327 |
| Transmissivity | 4.39% (Typ.)(with Polarizer) |
| Reflectance Ratio | 1.1/1.5% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS032V8DY01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LS032V8DY01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LS032V8DY01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0V (Typ.)(VDD/PVDD) |
| Input Current for Panel | 4.2/26.3mA (Typ.)(IDD/PIDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3PVDD; 0.7PVDD≤VIH≤PVDD |
| Interface Type | FPC |
