Overview
Specification
LS035T3DX01

LS035T3DX01 Basic Information
| Panel Model | LS035T3DX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.5 inch, 480×854 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS035T3DX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LS035T3DX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×854 (FWVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 282 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.030×0.090 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.090×0.090 mm (H×V) |
| Weight | 9.4g (Typ.) |
| Active Area | 43.2×76.86 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 47.88×86.12 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.46/1.60 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS035T3DX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS035T3DX01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in S6D16A0 |
LS035T3DX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2 strings |
| Lamp Current | 60mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS035T3DX01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.75V (Typ.)(VDDIO/VCC) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXE640124, Pitch:0.4 mm, Pin:40 pins |
