Overview
Specification
LS035Y8DX04A

LS035Y8DX04A Basic Information
| Panel Model | LS035Y8DX04A |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.5 inch, 480×800 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS035Y8DX04A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Left side 2 in 1 FPC, with back cover tape |
LS035Y8DX04A Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 268 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0315×0.0945 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0945×0.0945 mm (H×V) |
| Weight | 14.9g (Typ.) |
| Active Area | 45.36×75.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 46.36×76.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 51.16×87.47 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.74/3.04 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS035Y8DX04A Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 11/24 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 1.5% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS035Y8DX04A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in R63302 |
LS035Y8DX04A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 21.7V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS035Y8DX04A Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDDIO/VCC) |
| Input Current for Panel | 20.5mA (Typ.)(IDD+ICC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
