Overview
Specification
LS037V7DD05

LS037V7DD05 Basic Information
| Panel Model | LS037V7DD05 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.7 inch, 480×640 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS037V7DD05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | AD-TFT (Advanced TFT), selective in VGA (480H×640V)or QVGA(240H×320V) |
LS037V7DD05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 56.16×74.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65×90.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LS037V7DD05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 130 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 22% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/40/40 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 4/6% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS037V7DD05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
LS037V7DD05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 32.4/37.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 486mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS037V7DD05 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0/8.0/-4.0/-8.0V (Typ.)(VSHD/VSHA/VDD/VSSD/VEE) |
| Input Current for Panel | 2.3/5.5/0.7/0.6/0.1mA (Typ.)(ISHD/ISHA/IDD/ISSD/IEE) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VSHD; 0.8VSHD≤VIH≤VSHD |
| Interface Type | FPC |
