Overview
Specification
LS037V7DW02

LS037V7DW02 Basic Information
| Panel Model | LS037V7DW02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.7 inch, 480×640 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS037V7DW02 Price | Request Price & Lead Time |
LS037V7DW02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LS037V7DW02 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | Y |
LS037V7DW02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
