Overview
Specification
LS037V7DW03

LS037V7DW03 Basic Information
| Panel Model | LS037V7DW03 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.7 inch, 480×640 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS037V7DW03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | VGA/QVGA mode selectable,8/262K color selectable |
LS037V7DW03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | 38g (Typ.) |
| Active Area | 56.16×74.88 mm (H×V) |
| Bezel Area | 59.8×78.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65×89.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS037V7DW03 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 35% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.67 (Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 2/4% (Min.Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS037V7DW03 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LS037V7DW03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 27.9/31.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 16/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 446.4/630mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS037V7DW03 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VSHD) |
| Input Current for Panel | 45/75mA (Typ./Max.)(ISHD) |
| Voltage for Display Signals | GND≤VIL≤0.2VSHD; 0.8VSHD≤VIH≤VSHD |
| Interface Type | FPC |
