Overview
Specification
LS037V7DW06

LS037V7DW06 Basic Information
| Panel Model | LS037V7DW06 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.7 inch, 480×640 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS037V7DW06 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | VGA/QVGA selectable |
LS037V7DW06 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | 38g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 56.16×74.88 mm (H×V) |
| Bezel Area | 58.8×78.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65×89.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.2/3.6 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS037V7DW06 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.67 (Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 2/4% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS037V7DW06 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LS037V7DW06 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 18.0/19.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 17mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 306/396mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS037V7DW06 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 5.5/1.8V (Typ.)(VDD5/VCI) |
| Input Current for Panel | 11.0/5.3mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCI; 0.7VCI≤VIH≤VCI |
| Interface Type | FPC |
