Overview
Specification
LS038Y1LX03

LS038Y1LX03 Basic Information
| Panel Model | LS038Y1LX03 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.8 inch, 480×800 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS038Y1LX03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
LS038Y1LX03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 245 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0345×0.1035 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1035×0.1035 mm (H×V) |
| Weight | 20.6g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 49.68×82.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.6×93 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS038Y1LX03 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 390 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
LS038Y1LX03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LS038Y1LX03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 22.4/23.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 448mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LS038Y1LX03 Signal Interface
| Signal Category | MDDI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI (2 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 2.6/3.0V (Typ.)(IOVDD/AVDD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AYF332335, Pitch:0.3 mm, Pin:23 pins |
