Overview
Specification
LS038Y7DX01

LS038Y7DX01 Basic Information
| Panel Model | LS038Y7DX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,3.8 inch, 480×800 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS038Y7DX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LS038Y7DX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 245 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0345×0.1035 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1035×0.1035 mm (H×V) |
| Weight | 20g (Typ.) |
| Active Area | 49.68×82.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.6×93 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS038Y7DX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 12:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40/40 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Reflectance Ratio | 0.97/1.5% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS038Y7DX01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LS038Y7DX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 22.4/24.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 448mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS038Y7DX01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.85/1.8V (Typ.)(VDC/VDDIO) |
| Input Current for Panel | 3.1/3.8mA (Typ.)(IDC/IDDIO) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
