Overview
Specification
LS040S3DX01

LS040S3DX01 Basic Information
| Panel Model | LS040S3DX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,4.0 inch, 600×800 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS040S3DX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LS040S3DX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 600(RGB)×800 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 250 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0253125×0.0759375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0759375×0.0759375 mm (H×V) |
| Weight | 24.4g (Typ.) |
| Active Area | 60.75×81 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65.5×90 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS040S3DX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 750 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 84% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS040S3DX01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in D54E6PA8963A |
LS040S3DX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S8P |
| Lamp Shape | 8 strings |
| Lamp Voltage | 3.0±0.2V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS040S3DX01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VCCI/VDD3) |
| Input Current for Panel | 3.4/48.0mA (Typ.)(ICCI/IDD3) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXT644124, Pitch:0.4 mm, Pin:44 pins |
