Overview
Specification
LS041Y8LX01

LS041Y8LX01 Basic Information
| Panel Model | LS041Y8LX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,4.1 inch, 800×480 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS041Y8LX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -15 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Remarks | 3 in 1 Connector |
LS041Y8LX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 225 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0375×0.1125 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1125×0.1125 mm (H×V) |
| Weight | 44g |
| Active Area | 90×54 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 104.785×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.62±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LS041Y8LX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Reflectance Ratio | 3.7% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LS041Y8LX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 9.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS041Y8LX01 Signal Interface
| Signal Category | CDP |
|---|---|
| Signal Class | CDP (3 Lane) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.75V (Typ.)(VDDI/VDD) |
| Input Current for Panel | 13.5/28.3mA (Typ.)(IDDI/IDD) |
| Panel Power Consumption | 102mW (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
