Overview
Specification
LS043K1SX02

LS043K1SX02 Basic Information
| Panel Model | LS043K1SX02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,4.3 inch, 720×1280 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS043K1SX02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | for MI 2S |
LS043K1SX02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 342 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02475×0.07425 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.07425×0.07425 mm (H×V) |
| Weight | 20.4g (Typ.) |
| Active Area | 53.46×95.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 57.26×104.74 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.75±0.1 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS043K1SX02 Optical Features
| Display Mode | New Mode2, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.18/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS043K1SX02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in R63415B |
LS043K1SX02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS043K1SX02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.4/-5.4V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 7.8/9.0/7.2mA (Typ.)(IOICC/ISP/ISN) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - BM20B(0.8)-34DP-0.4V(51), Pitch:0.4 mm, Pin:34 pins |
