Overview
Specification
LS043T1LE02

LS043T1LE02 Basic Information
| Panel Model | LS043T1LE02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 540×960 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LS043T1LE02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LS043T1LE02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 256 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.033×0.099 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.099×0.099 mm (H×V) |
| Weight | 34g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 53.46×95.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 58.54×105.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.48±0.12 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS043T1LE02 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.308; Wy:0.332 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LS043T1LE02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 30V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 600mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS043T1LE02 Signal Interface
| Signal Category | MDDI/MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI/MIPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/1.8V (Typ.)(AVDD/IOVDD) |
| Input Current for Panel | 47.33/0.004mA (Typ.)(IAVDD/IVDDIO) |
| Interface Type | FPC |
