Overview
Specification
LS043T1LX01A

LS043T1LX01A Basic Information
| Panel Model | LS043T1LX01A |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,4.3 inch, 540×960 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS043T1LX01A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LS043T1LX01A Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 256 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.033×0.099 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.099×0.099 mm (H×V) |
| Weight | 21g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 53.46×95.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 58.54×105.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.5±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS043T1LX01A Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.18/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS043T1LX01A Electronics Feature
| Driver IC | Built-in NT35565 |
|---|
LS043T1LX01A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 30/33V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 600mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS043T1LX01A Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (3 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.1V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
