Overview
Specification
LS045K3SX05

LS045K3SX05 Basic Information
| Panel Model | LS045K3SX05 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,4.5 inch, 720×1280 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS045K3SX05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LS045K3SX05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 328 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02575×0.07725 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.07725×0.07725 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 55.62×98.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 58.42×108 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.4 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS045K3SX05 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | TBD |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS045K3SX05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LS045K3SX05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 35.0V (Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS045K3SX05 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDDIO/VDC) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
