Overview
Specification
LS050K3SX09

LS050K3SX09 Basic Information
| Panel Model | LS050K3SX09 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS050K3SX09 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LS050K3SX09 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 294 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02875×0.08625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.08625×0.08625 mm (H×V) |
| Weight | 9.60g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 62.1×110.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.1×117.05 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.65 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS050K3SX09 Optical Features
| Display Mode | New Mode2, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 21 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 5.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LS050K3SX09 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Driver IC | COG Built-in NT35592 |
LS050K3SX09 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LS050K3SX09 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
|---|
