Overview
Specification
LS050T1SC01S

LS050T1SC01S Basic Information
| Panel Model | LS050T1SC01S |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.0 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS050T1SC01S Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LS050T1SC01S Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 445 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.019025×0.057075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.57075×0.57075 mm (H×V) |
| Weight | 20.0g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 61.641×109.584 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.04×116.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.23 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS050T1SC01S Optical Features
| Display Mode | New Mode2, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 80% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥100) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS050T1SC01S Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in NT35595 |
LS050T1SC01S Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 18.0/19.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 720mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS050T1SC01S Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(IOVDD/AVDD+/AVDD-) |
| Input Current for Panel | 8.6/6.9/6.8mA (Typ.)(IOIDD/AIDD+/AIDD-) |
| Interface Type | FPC |
