Overview
Specification
LS050T3SX01

LS050T3SX01 Basic Information
| Panel Model | LS050T3SX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.0 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS050T3SX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LS050T3SX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 443 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0191×0.0573 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0573×0.0573 mm (H×V) |
| Weight | 31.0g (Typ.) |
| Active Area | 61.884×110.016 mm (H×V) |
| Bezel Area | 62.684×110.816 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 68.45×135.85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.07 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
LS050T3SX01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 480 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 80% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Max.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS050T3SX01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in R63311 |
LS050T3SX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS050T3SX01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.6/-5.6V (Typ.)(IOVDD/VSP/VSN) |
| Panel Power Consumption | 230/400mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXE650124, Pitch:0.4 mm, Pin:50 pins |
