Overview
Specification
LS052K3SY54S

LS052K3SY54S Basic Information
| Panel Model | LS052K3SY54S |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.2 inch, 720×1280 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS052K3SY54S Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 Connector |
LS052K3SY54S Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 279 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03025×0.09075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.09075×0.09075 mm (H×V) |
| Weight | 32.2g (Typ.) |
| Active Area | 65.34×116.16 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 68.94×124.31 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.69 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS052K3SY54S Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS052K3SY54S Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in R63317 |
LS052K3SY54S Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS052K3SY54S Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(VDD3/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 9.5/10.0/-9.0mA (Typ.)(IDD3/ISP/ISN) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 503772-3411, Pitch:0.4 mm, Pin:34 pins |
