Overview
Specification
LS052R1SX02

LS052R1SX02 Basic Information
| Panel Model | LS052R1SX02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.2 inch, 1440×2560 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS052R1SX02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LS052R1SX02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×2560 (Quad-HD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 570 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.01485×0.04455 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.04455×0.04455 mm (H×V) |
| Weight | 30g (Typ.) |
| Active Area | 64.152×114.048 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 68.85×140.95 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
LS052R1SX02 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 130% sRGB |
| Response Time | 32 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Max.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS052R1SX02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in R63423B |
LS052R1SX02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS052R1SX02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 ch, 4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.6/-5.6V (Typ.)(VDDI/VSP/VSN) |
| Panel Power Consumption | 165/230mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
