Overview
Specification
LS055T3SX09

LS055T3SX09 Basic Information
| Panel Model | LS055T3SX09 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.5 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LS055T3SX09 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LS055T3SX09 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 403 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.021×0.063 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.063×0.063 mm (H×V) |
| Weight | 27.0g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.44×129.59 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.46±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LS055T3SX09 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 85% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.11/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LS055T3SX09 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R63417 |
LS055T3SX09 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LS055T3SX09 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(IOVCC/AVDD+/AVDD-) |
| Input Current for Panel | 10.3/7.8/5.6mA (Typ.)(IOICC/AIDD+/AIDD-) |
| Interface Type | FPC |
