Overview
Specification
LTA460HQ20-C01

LTA460HQ20-C01 Basic Information
| Panel Model | LTA460HQ20-C01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,46 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTA460HQ20-C01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LTA460HQ20-C01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 47 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.17675×0.53025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.53025×0.53025 mm (H×V) |
| Weight | 11.3/12.3Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 1018.08×572.67 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1045.9×602.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 31.2/34.2 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTA460HQ20-C01 Optical Features
| Display Mode | SVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Transmissivity | 6.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LTA460HQ20-C01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz (60Hz Input) |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTA460HQ20-C01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 3.76/4.15A (Typ.)(2D/3D) |
LTA460HQ20-C01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 650/850mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
