Overview
Specification
LTA460HQ23

LTA460HQ23 Basic Information
| Panel Model | LTA460HQ23 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,46 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTA460HQ23 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LTA460HQ23 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 47 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.17675×0.53025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.53025×0.53025 mm (H×V) |
| Weight | 9.7/10.7Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1018.08×572.67 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1020.1×574.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1029.9×585.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 25.0±2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTA460HQ23 Optical Features
| Display Mode | S-PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.37 (Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LTA460HQ23 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 240Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTA460HQ23 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 35K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 40.9/43.6/46.4V (MIn./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120±6mA |
| Lamps Power Consumption | 78.5/83.7/89.1W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTA460HQ23 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 8 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.95/1.05A (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 78.5/83.7/89.1W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FX15S-51S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
